Nacházíte se na e-shopu Potřeby-pro-školy.cz, Rádi bychom vás upozornili, že osobní vyzvednutí objednávky je nyní možné v naší prodejně v Prostějově, Kravařova 185/12.

Pouring Acryl - Lití akrylových barev na plátno

V tomto článku si představíme oblíbenou techniku, při které vznikají nádherná abstraktní díla. Tato technika je poměrně nová ve světě umění, avšak rychle si vydobila přední příčky v oblíbenosti, a to hlavně díky své jednoduchosti a rychlosti. Samotná tvorba není nijak časově náročná. Delší dobu trvá pouze schnutí barev pred závěrečných přelakováním. Pojďme se tedy podívat na to, co finálnímu lakování obrazu vlastně předchází.

 Připravíme si

  • malířské plátno, nejlépe pevně napnuté na rámu
  • umělecké akrylové barvy vaší oblíbené značky 
  • pouring medium
  • silikonový olej
  • závěrečný lak
  • kelímky a špahtle na míchaní barev
  • fén / papírové ubrousky / provázek, řetízek atd.
  • ochranné pomůcky jako jsou rukavice, zástěra a ubrus na stůl

 Po tom, co si připravíme pracovní místo, mužeme začít s mícháním barev. Doporučuji zvolit menší množství barev, třeba jen 3 - 4 odtíny k sobě sladěné. Můžeme sáhnout i po metalickém odstínu, který obraz pěkně zpestří. Do kelímku si nalijeme akrylovou barvu a pouring médium. Směs by něměla být příliš hustá ani příliš tekutá. Správná hustota pro nejpohodlnější lití akrylů je hustota připomínající řídší med. Tímto způsobem si namícháme všechny odstíny. Je pouze na vás, zda již do těchto směsí kápnete několik kapek silikonového oleje, nebo jej nanesete až na barvy nalité na plátno.

Jakmile máme vše ready a plátno postavené na kelímcích, aby barva stíkala dolů, můžeme přejít na samotné lití. Existuje několik různých postupů nalévání - pouringu a pokaždé je výsledek jiný. Několik odstínů barev lze slít do jednoho kelímku a takto je nalít na plátno zároveň. Dalším postupem může být nalívání barev jednu přes druhou až na plátno.

Můj nejoblíbenější postup je pokrýt celé plátno spodní “nejdůležitjší” barvou. Ta by měla být bílá nebo světlých barevných odstínů. Při pokrývání celé plochy si můžeme jemně pomoci malířskou špachtlí, aby byla pokryta vážně všechna místa na plátně. Do této zatím nudné bílé plochy postupně lijeme jeden odstín za druhým a to například diagonálně. Barvy litím umístěte těsně vedle sebe, nebo i přes sebe. Následným nakláněním a třeba i foukáním docílíme prolínání a máchání barev mezi sebou. Díky pár kapkám silikonového oleje a teplého vzduchu z fénu se nám vzniklé bublinky postarají o zajímavé efekty.

Takto nalitými barvami na plátno lze také protáhnout řetízek, provázek a další předměty. Barvu je možné jemně “stáhnout” plochou papírového ubrousku, či špachtlí. Zkrátka a jednoduše… Hrajte si :)

Jakmile budeme s výtvorem spokojeni, necháme ho důkladně pomalu proschout. Klidně i několik dní. Na suchý pouring acryl obraz použijeme lak. Osobně mám ráda na akrylové obrazy závěrečný leský lak ve spreji Pébéo. Ten se nanáší v několika slabších vstrvách v opačném směru, samozřejmě s pauzami na proschnutí vrstev. 

Pokud vám však lesklý lak nění dost, máme řešení. Nádherného “mokrého” lesklého finishe docílíte rozlitím slabé vrstvy na celou plochu plátna kříšťálové pryskyřice Pébéo. 

Dočetli jste článek až sem? Skvělé, ale na co ještě čekáte?! Šup objednat produkty a hned jak dorazí, pusťte se s chutí do práce.

 

Autor článku: Martina Svobodová