Nacházíte se na e-shopu Potřeby-pro-školy.cz, Rádi bychom vás upozornili, že osobní vyzvednutí objednávky je nyní možné v naší prodejně v Prostějově, Kravařova 185/12.

Grafitové tužky

grafitová tužka

Jak si správně vybrat tužku

Neznám nikoho, kdo by nepoužíval klasické grafitové tužky. Běžně se používají na kresbu, luštění a vyplňování křížovek, pro první psaní dětí, na geometrii a tak dále. Ale jak si správně vybrat tu, která bude vyhovovat vašim potřebám? V dnešní době existuje na trhu spoustu značek, výrobců a každý nabízí jiné provedení tužky. Pojďme se širokou nabídkou nyní trochu prokousat a zúžit ji.

Faber-Castell

Za zmíňku stojí německá společnost Faber Castell, která byla založena již v roce 1761. Faber je tedy jedna z nejstarších společností specializujících se na výrobu tužek a pastelek na celém světě. Jejich široký sortiment grafitových tužek nabízí různé druhy, barvy, tvary a celkové provedení. Světově nejznámější kolekce Fábru jsou zelené tužky se jménem CASTELL 9000 nebo stříbrné tužky s černými body GRIP 2001 a samozřejmě jejich jinak barevní a designoví sourozenci. Vzrušující německou novinkou jsou matné černé umělecké tužky Pitt Graphite Matt. Mají však i mnoho dalších kvalitních tužek, které mohou být klíčem k vašemu potěšení a osobnímu zážitku při psaní nebo kreslení a jiné tvůrčí činnosti. Nicméně nyní si představíme ty nejoblíbenější.

faber-castell-znacka

Grafitová tužka Castell 9000

Dá se říci, že grafitová tužka Faber Castell 9000 je pravým klasikem a leaderem mezi tužkami. Tužka byla uvedena na trh před více než 100 lety, přesně roku 1905, a to samotným hrabětem Alexandrem z Faber-Castell. Vysoká kvalita a jemné odstupňování tvrdosti z ní učinily oblíbený pracovní nástroj téměř všech umělců a kreativců. Tužka má klasický šestihranný tvar a její povrchové laky jsou na vodní bázi. Na těle tužky najdeme zřetelné značení tvrdosti zlatou lesklou latinkou, což dodá designu na eleganci. Grafitová tuha je té nejvyšší kvality a proti lámání je chráněná speciální technologií SV. To je speciální vlepení tuhy do dřevěného pouzdra tak, aby byla tuha v měkkém prostředí a nepolámala se ani při pádu na zem z velké výšky. Tuto bezkonkurenční grafitovou tužku Castell 9000 má společnost Faber v nabídce v 16 různých stupních tvrdosti. Velká škála tvrdostí z ní dělá ideální tužku pro všechny kresby a výtvarné techniky i technické směry, či různé návrhy. K dostání jsou tužky v sadách uložených do plechových etuí, a nebo po jednotlivých kusech. Jejím silnějším kolegou je tužka Castell 9000 Jumbo, která je dostupná v 5 tvrdostech (HB, 2B, 4B, 6B, 8B) a skvěle doplňuje klasické tenké šestihranné provedení tohoto nástroje.

faber-castel-9000-tuzky-na-kresbu

Grafitová tužka Grip 2001

Grafitová tužka nejvyšší kvality Grip 2001 nadchne všechny studenty, lidi pracující v kanceláři, a také křížovkáře, které vydrží s tužkou v ruce sedět hodiny. Patentovaná Grip zóna s malými masážními a protiskluzovými body prsty lehce masírují a zároveň brání jejich klouzání. Tužka má ergonomický trojhranný tvar a ten zaručuje dlouhé psaní bez únavy. Lakování povrchu tužky se provádí ekologicky nezávadným lakem na vodní bázi. Tuto technologii jako první výrobce zavedla firma právě Faber-Castell. Tuha je po celé délce vlepena do dřevěného pouzdra, takže se při pádu na zem nepoláme, což je opět specialita této letité firmy. Tužku Grip 2001 si můžete zakoupit v 5 různých stupních tvrdosti a jsou to 2H, H, HB, B, a 2B. Tužka Grip však nemusí pouze v šedo černém tenkém tříhranném provedení. V nabídce je více barev těla tužky i silnější Jumbo provedení.

tuzka-grip-faber-castell

Grafitová tužka Pitt Graphite Matt

Pitt Graphite Matt přináší revoluci v grafitovém kreslení! Tyto nové grafitové tužky zanechávají na papíře černě černou stopu. Klasický lesklý efekt stopy běžné tužky byl úspěšně odstraněn. Pro ty umělce, které jej vnímají jako rušivý jsou tyto matné tužky tou správnou volbou. Nové grafitové tužky značky Fabe-Castell Pitt Graphite Matt mají černě matnou grafitovou stopu. Byly speciálně vyvinuty za účelem maximálního snížení odrazů světla na papíře. Tím jsme schopni vytvořit i maximální hloubkový efekt při střídání různých stupňů tvrdosti tužky Graphite Matt. Škála tvrdostí je široká, nabízí 8 stupňů: HB, 2B, 4B, 6B, 8B, 10B, 12B, 14B.

tuzky-pitt-graphit-matt

Stabilo

Grafitová tužka EASYgraph

Ergonomická tužka STABILO EASYgraph je určena pro děti. Její tvar by měl pomoci dětem naučit se psát snadno a v pohodlí. Tvar tužky EASYgraph byl vyvinut vědci speciálně pro dětskou rukou. Její trojhranný tvar a neklouzavé výřezy intuitivně navádí dítě ke správnému úchopu. Žlutý nebo červený konec tužky signalizuje levorukou, nebo pravorukou variantu. Silná tužka EasyGraph má grafitovou tuhu o šíři 3,15 mm. Nejprodávanější je tvrdost HB, kterou lze použít pro první psaní i skicování.

tuzka_STABILO_EASYgraph

Grafitová tužka EASYgraph S

Tato tužka odpovídá stejnému popisu jako její výše zmíněná kolegyně, je však v klasickém slabém provedení. Její průměr tuhy je 2,2mm. STABILO EASYgraph S je ergonomická a úzká tužka pro pokročilejší školáky. Je ideální pro děti, kteří se učí psát do užších řádků a na čtverečkový papír. 

STABILO_EASYgraph-tuzky-do-skoly

Koh-I-Noor

Grafitová tužka Koh-I-Noor 1500

Tužka 1500 je tradiční žlutou šestihrannou grafitovou tužkou od českého výrobce "Kohinoru". Tuha je uložena v dřevěném cedrovém plášti. Grafitové jádro je dostupné ve 20 různých stupních tvrdosti, a to od 10H až to 8B. Podle použití tužky v určité situaci pak sáhnete po vhodné tvrdosti. Gradace tmavosti stopy jsou přesně dodržovány. Tužky 1500 jsou určeny pro techniky, grafiky i umělce, zkrátka téměř pro všechny.

tuzka-1500-koh-i-noor

Grafitová tužka Triograph 1830

Trojhranné grafitové tužky Koh-I-Noor Triograph jsou velmi silné trojhranné nástroje určeny pro školní a umělecké kreslení. Velmi oblíbené jsou na stínování větších ploch, laicky se jim říká také "stínovací tužky". Jsou zvláště vhodné pro dyslektiky a dysgrafiky pro univerzální použití. Síla těla tužky je 10,4 mm. V dřevěném metalicky lakovaném plášti se ukrývá tuha o tvrdosti 2B, 4B a 6B. Ergonomický trojhranný tvar umožňuje optimální držení a vedení tužky. Tyto tužky jsou k dostání jednotlivě po kusech. Pozor, na ostrouhání je nutné použít extra velké ořezávátko. Letmo zmíníme také šestihranné provedení této stínovací tužky Koh-I-Noor Jumbo 1820. Tato řada navíc nabízí i tvrdost 8B.

tuzky-triograph

Školní grafitová tužka Koh-I-Noor / Centropen 

Jistě všichni znáte obyčejné školní tužky v šestihranném nebo trojhranném provedení, kdy se také nazývají Triograph. Tuha je uložena v dřevěném barevně lakovaném plášti. Školní označení tužky č.1 je v červeném plášti, č. 2 je v šedé barvě a č. 3 v zelené. Ergonomický trojhranný tvar umožňuje optimální držení a snadné vedení tužky. Tyto tužky jsou primárně určeny pro školáky, děti předškolního věku i pro univerzální použití.

tuzky-koh-i-noor-trojhranna-skolni

Derwent

Grafitová tužka Derwent Graphic

S uměleckými tužkami Derwent Graphic máte široký výběr stupňů od jemných a ostrých 9H až po měkké a rozmazané 9B. Derwent Graphic je skvělou volbou, ať už děláte jemné detailní ilustrace nebo do své kresby přidáváte stínování a texturu. Pro každý případ má pro vás Derwent správnou tužku! Společnost Derwent má ve Velké Británii dlouholetou tradici. Byli to právě oni, kdo tady vyrobil první grafitové tužky. Proto od nich nemůžeme čekat nic jiného než kvalitu! Tužky lze pořídit v mnoha různých sadách, převážně uložených do elegantní plechové krabičky, kde jsou tužky v bezpečí před polámáním. Taktéž koupíte i jednotlivě. Derwent doporučuje volit tužky Graphic ve stupních B - 9H pro technické práce (tvrdé). Pro designérské tvorby sáhněte po stupních 6B - 4H (střední). Na skicování a kresbu jsou nejhodnější tvrdosti od H po 9B. Zkrátka, je z čeho si vybrat.

derwent-graphic-tuzky

 

V tomto článku jsme pro vás představili jedny z nejprodávanějších a nejoblíbenějších grantových tužek od několika různých značek. Jakou tužku zvolíte dle svých preferencí na jejich vlastnosti a dle svojí tvorby? Ať už se jedná o kresbu, designérské návrhy, rýsování a nebo doplňování křížovky na našem webu si jistě vyberete tu pravou